Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė

Tel./faks. +370 427 52239; El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

Sveika mityba

Sveikos mitybos ir maisto švaistymo mažinimas bei švediško stalo principo diegimo skatinimas

Vaikų mityba

Sveika mityba (kartu ir aktyvus gyvenimo būdas) – vienas iš svarbiausių faktorių, užtikrinančių sklandžią vaiko raidą: augimą, vystymąsi, fizinį ir protinį darbingumą. Vaiko augimo ir brandos laikotarpiu formuojasi vaiko gyvensenos bei mitybos įpročiai, kurie išlieka visą gyvenimą. Todėl ypatingai svarbus vaidmuo tenka ne tik šeimai, bet ir vaikų ugdymo įstaigoms, kurios gali tapti svarbiausiu veiksniu formuojant ir palaikant sveikos mitybos įpročius, nes jose vaikai praleidžia nemažą savo gyvenimo tarpsnį.

Kelmės r. sav. visuomenės sveikatos biuras aktyviai dalyvauja vaikų ugdymo procese kartu su ugdymo įstaigomis vaikų sveikos mitybos klausimais. Sveikatos priežiūros specialistai, vadovaudamiesi Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašo reikalavimais (https://e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.3B14F18E2B3C/asr)  ir juos įgyvendinami:

  • ruošia metodines priemones.
  • konsultuoja (ugdymo įstaigas, tėvus, tiekėjus ir kt.).
  • organizuoja mokymus, renginius ir pan.

Maitinimas – Švediško stalo principu

Maisto švaistymo problema egzistuoja ir vaikų kolektyvuose, todėl siekiant plėtoti sveiką gyvenseną, stiprinti vaikų sveikatos įgūdžius bei gerinti sveikos mitybos įpročius, būtina ugdymo įstaigose užtikrinti tinkamą vaikų maitinimo organizavimą ir mažinti maisto švaistymą.

Švediškas stalas (vaikų maitinimo organizavimas savitarnos principu) – tai maitinimo organizavimo sistema, kurios esmė – sudaryti sąlygas vaikams patiems pasirinkti valgiaraščiuose nurodytus patiekalus, jų sudedamąsias dalis ir kiekius. Šios sistemos tikslas – geriau patenkinti vaikų skonio poreikius, padidinti sveikatai palankaus maisto (ypač daržovių ir vaisių) vartojimą bei sumažinti maisto švaistymą. Švediško stalo principas yra vienas iš efektyvių maisto švaistymo mažinimo būdų organizuojant maitinimą vaikų kolektyvuose, tačiau jis turi ir kitų privalumų.

Švediško stalo principo privalumai:

  • Vaikai turi galimybę rinktis: gali pasirinkti tik tam tikrą maistą, pvz., tik daržovių ar vaisių salotas, tik sriubą ar tik mėgstamą karštą patiekalą, su garnyru ar be jo.
  • Vaikai turi galimybę įsidėti tiek, kiek nori. Jie gali įsidėti mažiau ar daugiau daržovių salotų, garnyro ar įsipilti norimą kiekį sriubos, kiek jo suvalgys, todėl švaistoma mažiau maisto.
  • Vaikai tampa savarankiškesni – patys įsideda maisto, priima sprendimą, ką nori valgyti, ir tai daro sąmoningai, niekieno neverčiami.
  • Gerėja vaikų valgymo kultūra: galimybė rinktis bei skanus ir estetiškai patiektas maistas lavina vaikų skonį, padeda gerinti maisto vartojimo bei sveikos mitybos įpročius.
  • Maloni aplinka, skanus maistas gerina vaikų socialinius įgūdžius – atsiranda pagarba maistui, jis mažiau švaistomas.
  • Mažėja socialinė atskirtis: visi vaikai turi vienodą galimybę pasirinkti maistą, kartu valgyti ir bendrauti.
  • Patraukliai atrodantis ir skanus maistas skatina vaikus eiti valgyti į valgyklas, o ne į kitas maitinimo ar prekybos įmones, kuriose yra nemažas sveikatai nepalankių maisto produktų pasirinkimas.
  • Didėja atsakomybė už nesuvalgytą maistą.

Informacija parengta vadovaujantis https://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-prieziura/mityba-ir-fizinis-aktyvumas-2/vaiku/svedisko/

 

GYVENTOJŲ SVEIKOS MITYBOS ĮGŪDŽIŲ FORMAVIMAS IR SKATINIMAS

Gyventojų sveikos mitybos mokymai skirti dalyviams supažindinti su pagrindiniais sveikos mitybos principais; išsamiai informuoti dalyvius apie sveiką mitybą ir gyvenseną bei paskatinti juos siekti išliekamų pozityvių sveikatos pokyčių.

Tikslas – skatinti sveikos mitybos įgūdžius, didinant gyventojų mitybos raštingumą ir informacijos sklaidą.

Pagrindiniai sveikos mitybos principai:

  1. Saikingumas. Net ir būtina maisto medžiaga, jeigu jos vartojama per daug, yra kenksminga sveikatai.
  2. Įvairumas. Reikia valgyti kuo įvairesnį maistą, nes su maistu organizmas gauna apie 40 įvairiausių maistinių medžiagų.
  3. Subalansavimas. Mitybos subalansavimas – tai tinkamas baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų santykis.

 

Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure gyventojų sveikos mitybos įgūdžių formavimo ir skatinimo veiklos vykdomos vadovaujantis Sveikos mitybos ir sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimo tvarkos aprašu, patvirtintu LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu.

Sveikos mitybos rekomendacijos – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (lrv.lt)

Sveikos_ir_tvarios_mitybos_rekomedacijos3.pdf (lrv.lt)

Darbuotoju sveikos mitybos skatinimo rek.pdf (hi.lt)

Daugiau informacijos: tel.nr. (+370 427) 51951; el.p.: audrone.palubinskiene@vsbkelme.lt

 

,,RAKTO SKYLUTĖS SIMBOLIS“- SVEIKATAI PALANKESNI MAISTO PRODUKTAI

 

Simbolio „Rakto skylutė“ reikšmė –tai įprasti produktai, tačiau juose mažiau įdėta cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų. ,,Rakto skylutės“ simbolis ant maisto produktų padės vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų.

Tikslas – Kelmės rajono savivaldybėje vykdyti sveikatai palankesnių maisto produktų plėtrą, pažymėtų ,,Rakto skylutės“ simboliu.

Kviečiame Kelmės rajono gamintojus/ūkininkus paženklinti savo produkciją ,,Rakto skylutės“ simboliu.

 

Daugiau informacijos: tel. (+370 427) 51951; el.p.: audrone.palubinskiene@vsbkelme.lt

Daugiau informacijos apie ženklinimą „Rakto skylutės“ simboliu : V-1195 Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 22 d. įsakymo Nr. V-50 „Dėl m… (e-tar.lt)

 “Rakto skylutės” simboliu paženklintų maisto produktų Lietuvos rinkoje sąrašas:

Rakto_skylute_produktai.pdf (hi.lt)

 

 

 

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą