Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė

Tel./faks. +370 427 52239; El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

8 PATARIMAI, KAIP ELGTIS PER KARŠČIUS

8 PATARIMAI, KAIP ELGTIS PER KARŠČIUS

Vasara – atostogų metas, tačiau, kad atostogų nesugadintų nereikalingi rūpesčiai, turime žinoti keletą naudingų patarimų.

  1. TINKAMAI APSIRENKITE: dėvėkite natūralaus pluošto, laisvus, lengvai ir gerai praleidžiančius prakaitą drabužius; patartina rengtis šviesiais drabužiais, kad jie atspindėtų saulės spindulius; avėkite odinę avalynę; pridenkite galvą apdangalu ar dėvėkite kepurę.
  2. RIBOKITE FIZINĮ AKTYVUMĄ: karštuoju metų laiku fizinius darbus atlikite ryte ar vakare, karštomis ir tvankiomis dienomis patariama nesportuoti, pavojingiausias laikas – nuo 11 iki 17 val.; kai karšta, visada judėkite ir darykite viską gerokai lėčiau negu paprastai, o žmonės, dirbantys lauke, turi sumažinti darbo krūvius, nes kuo sunkesnis darbas yra dirbamas, tuo daugiau šilumos pasigamina žmogaus organizme, kuri turi būti išskirta į aplinką išgarinimu – prakaituojant ir kvėpuojant.
  3. VALGYKITE LENGVAI VIRŠKINAMĄ MAISTĄ: esant būtinybei numalšinti alkį, rinkitės riešutus, vaisius, sausainius. Per karščius nepirkite ir nevalgyti greito maisto. Norėdami išvengti žarnyno infekcijų vasarą, turime atkreipti dėmesį į produktus, kuriuos valgome. Visi produktai, kurie laikomi netinkamoje temperatūroje, gali būti pavojingi. Vasarą ypatingą dėmesį reikia skirti produktų terminiam apdorojimui.
  4. SAUGOKITĖS INFEKCIJŲ SUKĖLĖJŲ: kaip apsisaugoti? Plaukite rankas. Neturint galimybės nusiplauti rankų, galima jas nusivalyti šlapiomis servetėlėmis ar naudoti dezinfekuojantį rankų skystį. Atminkite – švarios rankos-gera sveikata.
  5. RIBOKITE BUVIMO KARŠTYJE TRUKMĘ: venkite saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių poveikio, ypač pavojinga užmigti saulės atokaitoje; dėl karščio didžiausias pavojus gresia kūdikių ir vaikų (iki 4 metų) bei pagyvenusių žmonių, ypač vyresnių nei 75 metų, kurie jautresni karščio bangoms, sveikatai ar net gyvybei; perkaisti ypač pavojinga sergantiems sunkiomis lėtinėmis ligomis, nutukusiems, negaluojantiems skydliaukės sutrikimais. Maksimalus saulės vonių laikas per dieną: vaikams – 30-50 minučių, suaugusiems 2 valandos, kas 40 minučių pailsint pavėsyje. Geriausias laikas degintis nuo 9 iki 11 valandos ryte ir nuo 15 iki 19 valandos po pietų. Nuo 12 iki 15 valandos stengtis nebūti tiesioginiuose saulės spinduliuose, nes tokiu metu pats aktyviausias radioaktyvus spinduliavimas.
  6. VANDENĮ GERKITE DAŽNIAU NEI TROŠKINA: gerti geriausiai tinka stipresnės mineralizacijos be angliarūgštės vanduo (mineralinis, mineralizuotas ar pasūdytas), nes karštoje aplinkoje žmogaus organizmas su prakaitu netenka daug skysčių ir mineralinių medžiagų; negerkite iš karto daug, geriau gerkite nuolat ar reguliariai (kas 1–2 val.) po truputį, nelaukiant kol ims kankinti troškulys (pajutus troškulį, organizmas jau būna šiek tiek dehidratuotas); jei išgėrėte pakankamai daug skysčių, o troškulio pojūtis nepraeina, jį geriau malšinkite drungnu vandeniu ar arbata arba vandeniu su citrinos sultimis, arba gerkite vandenį kuo ilgiau jį išlaikant burnoje, kad susidrėkintų visa burnos ertmė.
  7. SAUGOKITĖS KRAUJASIURBIŲ: tai ne tik uodai, bet ir erkės. Po vabzdžių įkandimo odą gali niežtėti, patinti. Kasantis gali atsirasti netgi odos užkrėtimas.  Norint išvengti uodų, erkių atakos, naudojami repelentai. Būdami gamtoje, uždenkite galvą, rinkitės prie kūno prigludusius drabužius, geriausiai šviesius, vienspalvius. Jei radote įsisiurbusią erkę, kuo skubiau ją pašalinkite.
  8. BŪKITE ATSARGŪS VANDENYJE: vasaros sezonui būdingos traumos, susijusios su poilsiu. Ypač skausmingos ir paliekančios liūdnas pasekmes yra traumos, susijusios su neatsargiomis maudynėmis. Nekalbant apie nuskendimus, norėtųsi paminėti neatsargų ir neapgalvotą nardymą, šuolius į vandenį iš aukštai. Tai labai dažna kaklo bei kitų stuburo slankstelių lūžių priežastis.
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą