Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė

Tel./faks. +370 427 52239; El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

Apsaugokime save nuo traumų slidžiame kelyje

Apsaugokime save nuo traumų slidžiame kelyje

Šiuo metu galime pasidžiaugti tik pailgėjusia diena, o žiemos šaltis dar nežada trauktis. Apledėjusios gatvės ir šaligatviai verčia susvyruoti ne vieną skubantį žmogų. Slidžiame kelyje turime būti ypač atsargūs. Dažniausios traumas, patirtos slidžiame kelyje – patempimai, raiščių plyšimai. Virsdamas žmogus po savimi neretai pakiša ranką. Tada galimi įvairūs rankos lūžiai. Jeigu nespėja atsiremti ranka, tuomet galva trenkiasi į šaligatvį ir patiria galvos traumą. Kartais griūdamas žmogus gali susilaužyti šonkaulius. Bet kokiu atveju po paslydimo, jaučiant negalavimus, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą. Kartais atrodo, kad trauma nedidelė, o padarius rentgeno nuotrauką, pasirodo, jog yra lūžęs kaulas. Todėl geriau nedelsiant išsiaiškinti ar paslydę išvengėte sužalojimų.

Ypač atsargūs turėtų būti vyresnio amžiaus žmonės, nes jų kaulai dažniau būna išretėję, trapesni. Kadangi pagyvenusieji krenta ne taip “lanksčiai”, jiems paslydus dažniausiai lūžta riešas, stuburas, kaklas, šlaunikaulis ar žąstikaulis. Tokiu atveju būtina, dėl galimų komplikacijų, kreiptis į gydytoją – jokiu būdu nesigydyti patiems.

Norėdami išvengti traumų žiemą:
  • avėkite patogius, lygaus pado, neaukšta pakulne batus,
  • vaikščiokite neskubėdami,
  • neikite į gatvę neblaivūs,
  • lipdami slidžiais laiptais laikykitės už turėklų,
  • geriau eikite sniegu nei slidžiais šaligatviais.
  • eidami per gatvę įsitikinkite ar nėra mašinų, nes slidžiame kelyje vairuotojui gali būti ypač sunku staigiai sustabdyti automobilį.

Jei nukritę bet kurioje kūno vietoje jaučiate stiprų skausmą ar kelioms sekundėm buvote praradę sąmonę, kreipkitės į traumatologą. Įvykus smegenų sukrėtimui, galima prarasti sąmonę, gali skaudėti arba svaigti galva, gali pykinti. Jei traumos metu lūžo ranka arba koja, ją reikia sutvirtinti taip, kad, kol bus pasiektas gydytojas, pažeista galūnė nejudėtų. Koją ar ranką išsinarinus jaučiamas labai stiprus skausmas, galūnė tampa visiškai nejudri, deformuota. Tokiu atveju patys kaulo į vietą “neatstatinėkite”, o kreipkitės į gydytoją.

Būkime atsargūs žiemą, kai saugosimės patys, tuomet galėsime tikėtis, kad griūnant ir Dievas mums pakiš pagalvę 🙂

Parengė Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė Audronė Palubinskienė

]]>

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą