Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė
Tel./faks. +370 427 52239;
El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

ARTĖJANT PASAULINEI PSICHIKOS SVEIKATOS DIENAI: KAIP DARBE GALIME SKIRTI PSICHIKOS SVEIKATAI BENT 10 MINUČIŲ?

ARTĖJANT PASAULINEI PSICHIKOS SVEIKATOS DIENAI: KAIP DARBE GALIME SKIRTI PSICHIKOS SVEIKATAI BENT 10 MINUČIŲ?

2023 m. Lietuvoje 1 iš 8 gyventojų buvo patyręs kokių nors psichikos sveikatos sutrikimų. Tuo tarpu kvėpavimo takų ligomis 2023 m. sirgo trys iš dešimties. Visgi kurią neatvykimo į darbą priežastį išskirtinai dažniau girdėjote Jūs? Ar gali būti, kad apie fizinius negalavimus darbuotojai dalijasi atviriau nei apie psichikos sveikatos sunkumus?

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, bent 1 iš 4 žmonių tam tikru savo gyvenimo momentu patiria psichikos sveikatos sutrikimų. Taigi tiesiog neįmanoma, kad psichikos sveikatos iššūkiai neegzistuotų Jūsų aplinkoje. Dažniau apie juos tiesiog nekalbama.

Pasaulinė statistika rodo, jog darbdaviai, neskirdami šiai temai dėmesio, tiesiogine prasme už tai sumoka. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, visame pasaulyje vien dėl depresijos ir nerimo sutrikimų kasmet prarandama apie 12 mlrd. darbo dienų! Prarastas darbingumas ir (ar) darbuotojų produktyvumas darbovietėms ir ekonomikai kainuoja apie 1 trilijoną JAV dolerių kasmet.

Skirdami bent 10 minučių pokalbiui ar veiklai apie tai, kaip jaučiamės gyvenime ir darbe, arba savo įmonėje ar komandoje paminėdami Pasaulinę psichikos sveikatos dieną – spalio 10-ąją, kursite palaikančią darbo aplinką, kurioje darbuotojas jausis vertinamas ir suprastas, o žinojimas, kad su įvairiais iššūkiais susiduri ne tu vienas, stiprins bendrystės ir saugumo darbe jausmą.

Atviresniam pokalbiui ar veiklai pasirinkite ramią ir tinkamą aplinką bei laiką, kad nereikėtų skubėti ar nutraukti pokalbio. Pagalvokite ir apie savo galimybes atliepti kolegos rūpestį, jei reikia – pasirūpinkite savimi. Kelios idėjos nuo ko pradėti:

  • Pakeiskite aplinką ir įdarbinkite ne tik protą, bet ir kūną – išeikite bent 10 minučių pasivaikščioti su kolega ar visu kolektyvu. Aplinkos pakeitimas ir ėjimas gali padėti atsipalaiduoti – taps lengviau pasidalyti tuo, kaip jautiesi ar kuo gyveni.
  • Darbinius susitikimus pradėkite trumpu, bent 10 minučių pokalbiu apie tai, kas įdomaus ar svarbaus kolegoms įvyko savaitgalį, laisvalaikiu ar darbe, kokios nuotaikos jie šiandien susirinko. Pradėkite ir nuo savęs – pasidalykite, kuo gyvena vadovai. Mitas, kad pokalbiai apie tai, kaip jaučiamės, būtinai yra sudėtingi. Neprivalome tapti konsultantais ir patarėjais. Pasidalijusiajam gali užtekti paprasto atsakymo „girdžiu, kad tau nelengva, ačiū, kad pasidalinai“.
  • Rūpestį darbuotojams ir kolegoms galite parodyti nedideliu dėmesiu. Tai gali būti namuose kepti sausainiai, bendros kavos pertraukėlė, parduotuvėje rastos smulkmenos ar pasidalytas gausus rudens derlius. Kartu lengviau klostysis ir pokalbis apie tai, dėl ko vertinate kolegas ar darbovietę, kas jus čia džiugina ar neramina.
  • Streso valdymo, emocinį raštingumą didinantys ir kiti užsiėmimai psichikos sveikatos temomis leis sužinoti ir išbandyti įvairius būdus geriau suprasti save ir kitus. Įvairios praktikos ir užsiėmimai ypač prisideda prie bendros atmosferos įmonėje gerinimo, psichikos sveikatos bei teigiamo emocinio fono stiprinimo ir atsparumo stresui didinimo.
  • Bendri apsilankymai renginiuose, susijusiuose su psichikos sveikata, gali tapti puikia įžanga užmegzti atvirą pokalbį. Galbūt pamatytas, išgirstas kūrinys ar pasirodymas paskatins diskusiją apie emocijas, psichikos sveikatą, pagalbą? Gal net sugriaus apie tai egzistuojančius mitus?

 

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą