Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė
Tel./faks. +370 427 52239;
El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

DANTŲ ĖDUONIES PROFILAKTIKA

DANTŲ ĖDUONIES PROFILAKTIKA

Vaikų burnos sveikata yra  bendrosios sveikatos dalis. Vaikai, sergantys burnos ir dantų ligomis, jaučia skausmą, jiems gali sutrikti kalbos, kramtymo funkcija, miegas. Burnos priežiūrą reikia pradėti dar kūdikystėje.  Deja, vaikų dantų ėduonis yra viena iš labai paplitusių vaikų ligų – tai su civilizacija susijusi liga. Gera burnos sveikata priklauso nuo asmens žinių, požiūrio, įpročių ir mitybos. Nežinojimas ir neatsakingumas yra vienos iš pagrindinių blogos burnos sveikatos priežasčių. Šeima yra labai svarbi aplinka, kuri padeda vaikui formuoti požiūrį, lavinti įpročius bei įgyti informacijos susijusios su burnos sveikata.

PSO akcentuoja, kad dantų ėduonis paveikia 60-90 % moksleivių. Lietuvoje 2022 –2023 m. m. 0–17 m. amžiaus mokinių, kurių dantys sveiki, sudarė 35,09 proc., Kelmės r. šioje amžiaus grupėje buvo 31 proc. mokinių turinčių sveikus dantis. Pagal savivaldybes aukščiausi 0–17 m. amžiaus mokinių kpi rodikliai (Kai kpi + KPI reikšmė mažesnė nei 1,2 – ėduonies intensyvumas apibūdinamas kaip labai žemas; o kai rodiklis didesnis nei 6,5 – labai aukštas) Pakruojo rajono (10,85) ir Kelmės rajono (8,72). Pateikta statistika rodo, kad vaikų nuolatinių dantų burnos priežiūra yra nepakankama ir kad tokiame jauname amžiuje daug vaikų turi pažeistus pastoviuosius dantis.

Daugelio burnos sveikatos problemų galima išvengti, ypač dantų ėduonies, kuri yra pažeidusi daugelio vaikų bei paauglių dantis. Nors dantų ėduonies profilaktika gali būti vykdoma įvairiomis priemonėmis, tačiau medicinos mokslų įrodymais pagrįsti duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą. Silantai – tai dantų ėduonies profilaktikai skirtos medžiagos, mechaniškai uždengiančios dantų vageles ir įdubas, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos.

Vaikams nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo iki 14 metų (kol nesuėjo 14 m.) sveiki nuolatiniai krūminiai dantys gali būti dengiami silantais. Tai – dantų ėduonies profilaktikai skirtos medžiagos, mechaniškai uždengiančios dantų vageles ir įdubas, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos. Silantais hermetizuojamos nuolatinių pirmųjų, antrųjų ir trečiųjų krūminių dantų vagelės, o jei ėduonies rizika didelė – hermetizuojamos kaplių vagelės ir gilios viršutinių lateralinių kandžių aklosios duobelės. Tėveliams labai svarbu žinoti, kad nemokamai mažųjų dantis silantais gali padengti gydytojai odontologai arba burnos higienistai, dirbantys poliklinikose, šeimos medicinos centruose, sudariusiuose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos, nesudariusios šių sutarčių su teritorinėmis ligonių kasomis, tokių paslaugų nemokamai neteikia.

Ilgalaikė ir ekonomiškai palankiausia yra pirminė dantų ėduonies prevencija, kuri susideda iš šių dalių:

  • reguliarūs vizitai pas odontologą;
  • tinkama dantų higiena (apnašo šalinimas, valant dantis šepetėliu ir naudojant tarpdančių siūlą);
  • profesionali burnos higiena;
  • vandens fluoravimas;
  • fluoridų naudojimas tiek atliekant individualią higieną, tiek profesionalias aplikacijas, kurios inicijuoja remineralizacijos procesą;
  • dantų silantavimas;
  • sveika mityba, įskaitant cukraus kiekio ribojimą.

Dantų ėduonies prevencijai svarbu laikytis mitybos rekomendacijų: neužkandžiauti saldumynais bei stengtis vengti jų, kaip paskutinio patiekalo ar valgio prieš miegą. Valgyti bent keturis kartus per dieną, stengiantis įtraukti į maisto racioną daugiau daržovių bei kietesnio maisto, tokio, kaip riešutai, nesmulkintos avižos ir kt. Visa tai skatina seilėtekį ir geresnį savaiminį burnos apsivalymą.

Informaciją parengė Ž. Rukienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos stiprinimą