Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė

Tel./faks. +370 427 52239; El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

DĖMESIO CENTRE – BŪTINYBĖ RACIONALIAI SKIRTI IR VARTOTI VAISTUS!

DĖMESIO CENTRE – BŪTINYBĖ RACIONALIAI SKIRTI IR VARTOTI VAISTUS!

Panevėžyje vykusioje metinėje ligonių kasų konferencijoje susirinkusiųjų dėmesys atkreiptas į būtinybę skatinti kuo racionalesnį vaistų vartojimą. Apie tai kalbėjo Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius, gydytojas nefrologas, farmakologas Romaldas Mačiulaitis, pristatydami Šiaulių teritorinėje ligonių kasoje veikiančio Vaistų komiteto aktualijas.

Ligonių kasų atstovė priminė, kad racionalus vaistų vartojimas įmanomas tik tada, kai pacientui vaistai skiriami atsižvelgiant į jo klinikinę būklę, parenkant tinkamiausią dozę, tinkamiausią gydymo trukmę už mažiausius kaštus pacientui ir visuomenei, užtikrinant tinkamą gydymo stebėseną.
Deja, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugiau nei pusė visų vaistų yra skiriami ar išduodami netinkamai ir beveik pusė visų pacientų vaistus vartoja ne taip, kaip reikia. Toks neracionalus vaistų vartojimas ne tik kenkia pacientams, bet ir yra švaistomos lėšos. Daugelyje šalių nėra racionalaus vaistų vartojimo politikos, todėl PSO rekomenduoja skatinti racionalų vaistų vartojimą, pavyzdžiui, regionuose kuriant vaistų komitetus.
Į šią rekomendaciją atsižvelgta prieš penkerius metus Šiaulių TLK įkuriant pirmąjį Lietuvoje vaistų komitetą. Šio komiteto strateginė kryptis yra kompensuojamųjų vaistų vartojimo racionalizavimas, analizuojant kompensuojamųjų vaistų suvartojimą, teikiant rekomendacijos vaistinėms, gydymo įstaigoms ir keliant skirtingų sričių gydytojų kompetenciją, ir taip pat siekiant sumažinti perteklinio vaistų vartojimo mastą šalyje.
Vaistų komitetas nagrinėjo, kaip Šiaulių TLK veiklos zonoje skiriami ir vartojami kompensuojamieji antibiotikai, raminamieji medikamentai, vaistai, skirti arterinei hipertenzijai gydyti bei antitromboziniai vaistai. Vaistų komitetas nustatė nemažai atvejų, kai šie vaistai buvo skiriami ir vartojami neracionaliai.
Vaistų komitetas, siekdamas skatinti racionalų antibiotikų vartojimą, savo veiklos zonoje vykdė kompensuojamųjų antibakterinių vaistų skyrimo vaikams stebėseną. Ypač atidžiai buvo stebimos tos asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), kuriose antibiotikų vaikams buvo išrašoma daugiausia.
Šiaulių TLK Vaistų komitetas taip pat atliko stebėseną, kiek Šiaulių ir Telšių apskričių ASPĮ 2–7 metų vaikams išrašoma receptų antibiotikams ir kiek atliekama greitųjų streptokoko antigeno nustatymo testų. Atkreiptas dėmesys, kad kai kuriose įstaigose išrašyta šimtai receptų, o testas, padedantis tiksliai nustatyti bakterinės kilmės infekcijos sukėlėją – streptokoką, atliktas vos keliems vaikams. Konstatuota, kad pastarasis testas vis dar atliekamas per retai, nors šis tyrimas, kaip skatinamoji priemonė, kompensuojamas ligonių kasų.
Vaistų komitetas nustatė, kad gydant antitromboziniais vaistais, kurių veiklioji medžiaga varfarinas, pacientams dažnai buvo netinkamai atliekama gydymo stebėsena. Skiriant šiuos vaistus ir nustatant jų dozę, pacientams per retai buvo atliekami kraujo krešumo tyrimai, nors ligonių kasos apmoka iki 12 tyrimų per kalendorinius metus.
Vaistų komitetas atkreipė dėmesį ir į vieną aktualiausių psichikos sveikatos problemų – neracionalų benzodiazepinų vartojimą. Netinkamai vartojami raminamieji pacientams gali sukelti priklausomybę. Šie vaistai didina nerimastingumą, tikimybę nukristi ir patirti kaulų lūžius, blogina kognityvines funkcijas, didina Alzheimerio ligos riziką. Nors šios grupės vaistai turėtų būti skiriami nuo 4 iki 12 savaičių kursui, dažni atvejai, kai pacientų gydymas šiais vaistais tęsiamas metų metus ar net dešimtmečius.
Per penkerius veiklos metus Vaistų komitetui pavyko pasiekti ženklių rezultatų. Kūdikiams išrašomų kompensuojamųjų antibiotikų receptų skaičius Šiaulių ir Telšių apskričių ASPĮ sumažėjo daugiau nei tris kartus. Kūdikiams ir vaikams streptokoko sukeltoms infekcijoms gydyti dažniau pradėtas skirti siauro spektro antibiotikas – fenoksimetilpenicilinas, atsargiau skiriami bakterijų atsparumą galintys sukelti plataus spektro antibiotikai. Racionalesnis tampa ir benzodiazepinų skyrimas, naujų antitrombozinių vaistų vartojimas.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą