Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė

Tel./faks. +370 427 52239; El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

KELMĖS RAJONO  MAUDYKLOSE  VANDENS KOKYBĖ – GERA!

KELMĖS RAJONO  MAUDYKLOSE  VANDENS KOKYBĖ – GERA!

Nors oras neįšilo ir vandens temperatūra maudyklose yra nuo 12 iki 17 laipsnių šilumos, maudymosi sezonui pasiruošta – maudyklų vandens ir smėlio  kokybė atitinka higienos normos reikalavimus.

Tyrimai atliekami 6  Kelmės rajone įteisintose maudyklose: Kražantės upės užtvankoje Kelmės mieste, Giliaus ir Bridvaišio ežeruose Tytuvėnų mieste, Gauštvinio ežere Tytuvėnų apylinkių seniūnijoje,  Šaukėnų tvenkinyje Šaukėnų seniūnijoje, Girnikų kaimo tvenkinyje Užvenčio seniūnijoje ir rekreacinėse teritorijose: Karklėnų ežere ir Vėjinės tvenkinyje Kražių seniūnijoje.

Vandens kokybė kiekviename paplūdimyje bus tikrinama kas dvi savaites – ne mažiau kaip 8 kartus per sezoną. Rekreacinėse zonose maudyklų vanduo  bus tiriamas kartą per mėnesį.

Tyrimai atliekami siekiant nustatyti vandens mikrobiologinę taršą (žarnyno eneterokokų; žarnyno lazdelių (E. coli) skaičių), taip pat stebima ar nėra vandenyje  nuolaužų, plūduriuojančių medžiagų, dervų likučių, stiklo, plastiko, gumos ir kitų atliekų. Paplūdimio smėlio  tyrimai bus atliekami 1 kartą per mėnesį. Paplūdimio smėlis tiriamas, siekiant nustatyti ar jame nėra kirminų kiaušinėlių ir lervų.

Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kelmės rajono savivaldybės ir Visuomenės sveikatos biuro  tinklapiuose.

Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose, oficialiose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis.

2021 m. Lietuvoje nuskendo 144  žmonės (2020 m. – 140; 2019 m. – 137),  Kelmės rajone 2021 m.  nuskendo 6 žmonės (2020 m. – 2;   2019 m.  – 5). Dažniausiai žmonės nuskęsta, kai maudosi nežinomuose vandens telkiniuose, todėl rekomenduojame   maudytis oficialiuose paplūdimiuose, kuriuose yra iškabinti informaciniai stendai: nurodytas  telkinio gylis, pavojingos vietos, užterštumo laipsnis. Taip pat prie tokių telkinių būna  plūdurais pažymėtos vietos, iki kurių galima plaukti, atitvertos saugios teritorijos plaukioti vaikams.

                      Patarimai, kad šis maudymosi sezonas būtų saugus, tiek vandenyje, tiek prie vandens:

 • Nepalikite prie vandens be priežiūros mažamečių vaikų.
 • Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Tai gali būti tiltas ar status krantas.
 • Nesimaudykite nežinomose, nuošaliose vietose. Geriau pasirinkite paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių.
 • Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas.
 • Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, nes galite susižaloti atsitrenkę į dugne esančius daiktus.
 • Nesimaudykite iškart po valgio, išgėrę alkoholinių gėrimų.
 • Perkaitę saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite.
 • Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių.
 • Jeigu pradėjote skęsti, pasistenkite įkvėpti kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis.
 • Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir iškvieskite gelbėjimo tarnybas tel. 112. Kol atvyks pagalba, gelbėti skęstantįjį gali padėti gelbėjimo (gelbėjimo ratas, valtis ir kt.) arba parankinės priemonės kurios neskęsta (kamuolys, čiužinys ir t. t.).
 • Jeigu įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, lazda, stora medžio šaka arba numeskite jam virvę.
 • Jeigu šalia daugiau žmonių nėra, pamėginkite gelbėti skęstantįjį, priplaukę prie jo su kokia nors plaukiojimo priemone (valtimi, vandens dviračiu), gelbėjimo ar parankine priemone, kuri neskęsta, ir paduoti ją skęstančiajam per saugų atstumą, kad jis negalėtų jūsų sugriebti.
 • Įsidėmėkite, jog vandenyje gelbėti skęstantįjį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.

Kelme 2022 maudyklų stebesenos grafikas

Maudyklų vandens kokybes stebejimo rezultatu 2022 m. suvestinė

Lina Balčiūnienė

Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

 

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą