Spalis – krūties vėžio sąmoningumo mėnuo, kuriuo siekiama atkreipti moterų dėmesį į šią ligą ir skatinti reguliarias krūtų patikras bei prevenciją. Krūties vėžys – viena dažniausių onkologinių ligų tarp moterų. Kasmet Lietuvoje diagnozuojama beveik 1700 naujų krūties vėžio atvejų ir skaičius tendencijai auga – ne tik dėl didėjančio ligos paplitimo, bet ir dėl gerėjančios diagnostikos bei didesnio moterų sąmoningumo, skatinančio laiku kreiptis į gydytojus.
Jei anksčiau šia liga dažniausiai sirgdavo vyresnės moterys, dabar nieko nebestebina onkologijos centrų duris varstančios trisdešimtmetės ir net dvidešimtmetės. Vis dėlto, krūties vėžys nėra tik Lietuvos problema, todėl Pasaulio sveikatos organizacija, tam, kad į vis gilėjančią problemą atkreiptų ir visuomenės, ir politikų dėmesį, kasmet spalį skelbia Krūties vėžio žinomumo mėnesiu pagal aktualią temą. Šiemet pasaulio medikai ir visuomeninės organizacijos teigia, jog sergančiajai būtina artimųjų parama. Todėl šių metų Krūties vėžio žinomumo mėnesio šūkis yra „Nelik viena”.
Ankstyva krūties vėžio diagnostika – raktas į efektyvesnį gydymą Skaičiuojama, kad atsitiktiniai krūties vėžio atvejai sudaro apie 85 proc., tad nuo šios dažniausios tarp moterų onkologinės ligos nėra apsaugota nė viena. Krūties vėžio prevencinė programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų (imtinai), kurioms kartą per 2 metus gali būti atliekamas mamografinis tyrimas. Gavus šeimos gydytojo siuntimą mamografiniam tyrimui atlikti, galima iš anksto užsiregistruoti (atvykus arba telefonu) mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje. Tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs juos iš mamogramas vertinančios įstaigos. Ši prevencinė programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientėms.
Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.