Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė

Tel./faks. +370 427 52239; El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

BALANDŽIO 7 d. – PASAULINĖS SVEIKATOS DIENA

BALANDŽIO 7 d. – PASAULINĖS SVEIKATOS DIENA

Balandžio 7-ąją – minima pasaulinė sveikatos diena. Šiemet ji skiriama depresijai, siekiant ją išgyvenančius žmones paskatinti ieškoti pagalbos.

            Pasaulio sveikatos organizacijos analizė rodo, kad tikimybę susirgti depresija turi vidutiniškai kas penkta moteris ir kas dešimtas vyras. Depresija yra dažniausias suaugusių žmonių psichikos sutrikimas, o pagal sergamumo sukeliamą naštą atsiduria ketvirtoje vietoje tarp visų ligų.  Daugelis mūsų ne tik yra girdėję posakį „sveikata – brangiausias turtas“, bet ir įsitikinę jo teisingumu. Kai prispausti ligos ar šiaip užklupus kokiam nelemtam negalavimui atsiduriame poliklinikoje ar ligoninės palatoje, prisimename šią senolių išmintį ir dar kartą įsitikiname, kad sveikata iš tiesų yra brangesnė už bet kokius turtus ar pinigus. Savo sveikatai skiriame nemažai dėmesio. Vienas to įrodymų – įvairūs mūsų kasdien vartojami vitaminai, mineralai, maisto papildai, tapę neatskiriama dienos raciono dalimi.

Depresijos priežastys:

  • Neretai liga kartojasi šeimose (paveldimumas). Visgi, jei šeimoje kažkas sirgo depresija, nereiškia , kad artimieji taip pat sirgs depresija. Be to dalies sergančiųjų šeimose niekas nėra sirgęs depresija.
  • Gyvenimo aplinkybės: patiriant stresą, pasitaiko ir taip, kad žmogus tiesiog nueina „ne savo gyvenimo keliu“, ir tada net pats nebepastebi, kad nuolatos išgyvena stresą keliančias situacijas;
  • Ligos. Širdies ligos, insultas, diabetas, vėžinės ligos, išsėtinė sklerozė Parkinsono, Alzeimerio ligos padidina riziką susirgti depresija. Jei sutrikusi skydliaukės funkcija, sumažėjęs išskiriamų hormonų kiekis, tai taip pat gali lemti depresijos atsiradimą.
  • Piktnaudžiavimas tam tikromis medžiagomis ;
  • Tam tikrų vitaminų, kaip antai folio rūgšties, vitamino B12 stoka gali provokuoti depresijos atsiradimą;
  • Ilgalaikis tam tikrų vaistų, kaip antai kai kurių kraujospūdį mažinančių, migdomųjų ir net kontraceptikų, vartojimas gali lemti depresijos atsiradimą.
  • Asmenybė. Tam tikri asmenybės bruožai, kaip antai, menkas pasitikėjimas savimi, priklausomybė nuo kitų, per didelis savikritiškumas, pesimizmas, neadekvatus atsakas į stresą, padidina riziką susirgti depresija.

depresijos pozymiai

Bendruomenėse, įstaigose, renginiuose platiname informaciją-lankstinukus (priegtuke) ,,Emocinė parama ir pagalba Jums sunkioje gyvenimo situacijoje“, tiražas 7 000 vnt. Lankstinuke pateikiama informacija apie psichologinę pagalbą teikiančias įstaigas ir specialistus.

pgalab2

pagalab3

 Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Tel. (8 427) 52239 El. p. lina.balciuniene@kelme.lt    ]]>

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą