Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė

Tel./faks. +370 427 52239; El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

GEGUŽĖS 5-OJI – PASAULINĖ RANKŲ HIGIENOS DIENA

GEGUŽĖS 5-OJI – PASAULINĖ RANKŲ HIGIENOS DIENA

Šios dienos tikslas yra atkreipti visuomenės, pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos, kaip pagrindinio infekcijų kontrolės elemento, svarbą. Rankų higiena – yra racionali ir pigiausia prevencijos priemonė.

Mikroorganizmai žmogaus platinami daugiausia per nešvarias rankas: nuo vieno asmens kitam, nuo užterštų aplinkos daiktų, gyvūnų ar jų išskyrų, o rankų plovimas – tai pati efektyviausia priemonė bakterijų plitimui sustabdyti. Pastovią odos mikroflorą sudaro: pastovūs mikroorganizmai, kurie yra nuolat ant mūsų odos ir jie nėra pavojingi. Ir laikini (tranzitiniai) mikroorganizmai, tai ant rankų patekęs užkratas, kuris išgyvena tik tam tikrą laiką (patogeninės bakterijos, virusai, grybeliai). Per nešvarias rankas galima užsikrėsti įvairiomis žarnyno infekcinėmis ligomis: hepatitu A, kurį žmonės žino kaip geltą, dizenterija ir kt., kirmėlių: askaridžių, spalinių, plaukagalvių, šunų askaridžių kiaušinėliais. Ne veltui daugelis kirmėlinių ligų, kaip ir žarnyno infekcijų, vadinamos „nešvarių rankų ligomis“. Gripo epidemijos metu, rankomis liečiant veidą, nosį, akis galima užsikrėsti gripo virusu. Taip pat per nešvarias rankas plinta ir odos ligos, pvz. niežai, odos grybelis. Žmogus užsikrečia todėl, kad nesilaiko elementarios higienos: neplauna rankų, valgo neplautas miško ir sodo uogas, vaisius, daržoves. Todėl vaikus nuo mažens turime pratinti plautis rankas, kad įgytų šiuos paprastus higienos įgūdžius.

Rankas būtinai reikia plauti su muilu ir netrumpiau nei 20-40 sekundžių, ne tik tada, kai jos yra akivaizdžiai nešvarios. Rankas plauti reikėtų vėsiu vandeniu, nes karštas vanduo skatina odos pabrinkimą (patinimą), išsausėjimą. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, rekomenduojama naudoti antiseptikus (dezinfekavimo priemones). Tinkamas jų naudojimas nužudo daugumą mikroorganizmų ant rankų ir užkerta kelią ligoms plisti. Svarbu tai, kad rankų dezinfekavimo priemonės efektyvios ir yra naudojamos, jei rankos vizualiai nesuterštos išskyromis, t. y., švarios. Jei rankos nešvarios, prieš naudojant alkoholio turinčius rankų dezinfekavimo skysčius, rankas reikia nuplauti vandeniu su muilu.

Nepamirškite, kad daugelio užkrečiamųjų ligų išvengsime tiesiog plaudami rankas. Tai paprastas būdas, kurio nereikėtų pamiršti.

Informaciją parengė Audronė Palubinskienė, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą