Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė
Tel./faks. +370 427 52239;
El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

MOKINIŲ SVEIKATA: KAIP JĄ IŠSAUGOTI?

MOKINIŲ SVEIKATA: KAIP JĄ IŠSAUGOTI?

Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kiekvienais metais renka ir analizuoja duomenis apie moksleivių sveikatos būklę. Moksleivių kasmetinių profilaktinių patikrinimų duomenys reikalingi visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, mokyklos administracijai, kūno kultūros mokytojams ir kitiems mokyklos pedagogams.2016−2017 mokslo metais profilaktiškai sveikatą pasitikrino visi Kelmės rajono bendrojo ugdymo mokyklų mokiniai. Šiais mokslo metais išaugo sveikų mokinių skaičius ir pasiekė  55,9 proc. (2015 m. – 53,7 proc.). Mažiausias sveikų mokinių skaičius – dvyliktose klasėse (47,9 proc.), didžiausias − ikimokyklinio ugdymo vaikų grupėse (76,5 proc.). 2016 metais, kaip ir 2015 m., daugiausiai sveikatos sutrikimų nustatyta 5–8 klasių mokiniams. Mažiausiai sveikatos sutrikimų nustatyta ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo amžiaus grupių vaikams. Pagrindiniai mokinių sveikatos sutrikimai išliko tie patys, kaip ir pastaruosius penkerius metus: regėjimo; jungiamojo audinio, skeleto ir raumenų sistemos ligos; kraujotakos sistemos ligos. Regos problemos, ne pirmus metus iš eilės, užima svarbią vietą moksleivių sergamumo struktūroje. Sparčiai vystantis technologijoms ir augant gyvenimo tempui, regos sutrikimų atvejų kiekvienais metais daugėja. 2016 m. regėjimo sutrikimai sudarė 32,9 proc. (2015 m. − 29,6 proc.) visų sveikatos sutrikimų, o šių sutrikimų didžiausią dalį sudarė trumparegystė – 38,4 proc. Daugiausia regėjimo sutrikimų nustatyta 9–12 klasių mokiniams, mažiausiai − ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės vaikams. Skeleto raumenų sutrikimai (netaisyklinga laikysena, skoliozė, kifozė, lordozė, plokščiapėdystė) sudaro 52 proc. mokinių sveikatos sutrikimų. Didžiausias šių sutrikimų skaičius tenka 5–8 klasių mokiniams, mažiausiai − ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo amžiaus grupių vaikams. Kraujotakos sistemos sutrikimų bei ligų nustatyta kas dešimtam mokiniui. Daugiausia šios sistemos sutrikimų diagnozuojama 1−4 klasių mokiniams, mažiausiai − priešmokyklinio ugdymo amžiaus grupės vaikams. Endokrininės sistemos, mitybos ir medžiagų apykaitos sutrikimų 2016 metais užregistruota 195 moksleiviams. Pastaraisiais metais vis labiau didėjantis suaugusiųjų nutukimas, neleidžia visuomenės sveikatos specialistams nekreipti dėmesio ir į neproporcingai padidėjusį vaikų svorį. Įvairaus amžiaus vaikai dažniau tampa pasyvesni, nejudrūs, netinkamai maitinasi, vis labiau patiria didėjantį gyvenimo tempą, įtampą, didelius krūvius mokykloje, kurie ilgainiui gali daryti įtaką endokrininių liaukų veiklą. 2016 m. dantis profilaktiškai pasitikrino 96 proc. mokinių, sveikus dantis turi tik 33 proc. mokinių.

Vaikai – tai didžiausias mūsų turtas, todėl labai svarbu prevencija

Vaikų sveikatai ir savijautai turi reikšmės vidiniai ir išoriniai veiksniai: paveldimumas, fizinė ir socialinė aplinka, gyvenimo būdas, asmeninės nuostatos ir įpročiai. Labai svarbu, kad sveikos gyvensenos įpročiai susiformuotų vaikystėje ir mokykliniame amžiuje. Kad vaikas būtų sveikas, normaliai augtų ir vystytųsi, būtų žvalus, stiprus ir protingas, būtina sukurti palankią sveikatai aplinką, formuoti sveikos ir saugios gyvensenos įpročius. Tai nelengvas darbas, jo rezultatų greitai pamatyti neįmanoma, tačiau dirbti būtina nuolat ir kruopščiai.

Regėjimo sutrikimų prevencija

Vaikai nuo pirmųjų gyvenimo metų susiduria su dideliu regėjimo darbo krūviu: užsiėmimai vaikų darželyje, animacinių filmukų žiūrėjimas, žaidimai su smulkiomis detalėmis, dėlionės; mokykloje – ilgai trunkančios pamokos, namų darbai, prastas apšvietimas,  per ilgas televizijos laidų žiūrėjimas, kompiuteriniai žaidimai ir išmanieji telefonai. Norint išvengti vaiko regos sutrikimų, labai svarbu profilaktiškai tikrinti akis. Nors mokinių rega kasmet tikrinama privalomų moksleivių sveikatos patikrinimų metu, tačiau tėveliams pastebėjus įtartinų požymių, galinčių reikšti, kad vaiko regėjimas sutrikęs, į specialistą reikėtų kreiptis nelaukiant naujų mokslo metų pradžios. Tėvai turėtų atkreipti dėmesį ir kreiptis į gydytoją anksčiau, jei vaikas, žiūrėdamas televizorių, stengiasi atsisėsti vis arčiau jo, būna prisimerkęs net ir be ryškios šviesos, knygutes skaito ir varto prisitraukęs prie pat akių, trina akis, skundžiasi jų nuovargiu, jei akys ašaroja, traiškanoja, nuolatos paraudusios. Tausojant akis, itin svarbu reguliariai ilsėtis. Vaikams derėtų kuo daugiau laiko praleisti lauke. Buvimas dienos šviesoje ir žiūrėjimas į tolį ypač stiprina regėjimą ir atitolina arba padeda išvengti akių ligų. Visavertė mityba taip pat svarbi tiek bendram organizmo vystymuisi, tiek akių būklei. Vaikas, kurio organizmas sparčiai vystosi, turi gauti vitaminų, mineralų ir kitų reikalingų maistinių medžiagų. Kol akys sveikos, niekas apie jas negalvoja, todėl svarbu nepamiršti, kad akimis reikia rūpintis visą gyvenimą ir pradėti tai kuo anksčiau – nuo vaikystės.

Laikysenos sutrikimų prevencija

Siekiant išvengti laikysenos sutrikimų, tiek tėveliams, tiek mokytojams, rekomenduojame dar kartą atkreipti dėmesį į šias mokinių sveikatos problemas, kontroliuojant vaiko laikyseną sėdint, kuprinės nešimo būdą ir jos turinį, skatinant mokinius atlikti  mankštą, darant pertraukėles mokymosi proceso metu ne tik mokinio buvimo mokykloje metu, bet ir namuose, ruošiant namų darbus ar ilgai dirbant  kompiuteriu.

Endokrininių susirgimų prevencija

Nors nemaža dalis endokrininių ligų yra paveldimos, tačiau endokrininius sutrikimus sąlygoja ir mūsų neatsakingas požiūris į mitybos režimą bei gyvenimo būdą. Antsvorio ir nutukimo atvejų sumažėtų, jei tėvai norėdami spręsti šią problemą, tenkintų vaikų poreikius, o ne norus. Todėl tinkamai subalansavę mitybą, reguliuodami kūno masę, palaikydami pakankamą fizinį aktyvumą, išsaugosite vaikų sveikatą ir išvengsite aibės ligų. Endokrininės sistemos harmoningai veiklai ypač pavojingi emociniai sukrėtimai bei stresas.

Atidumas sau ir savo šeimai – sveikatos ir laimės garantas

Įpraskime patys nuolat rūpintis savo sveikata ir formuokime tokius įpročius savo vaikams. Labai svarbu daug dėmesio skirti vaikų poilsiui, ypač miegui. Poilsio metu, kai vaikai miega, jie pasiruošia rytdienai − naujos dienos krūviui. Patiems mokiniams taip pat vertėtų pasirūpinti savo sveikata  rekomenduojame toliau tikrintis savo sveikatą, užsiimti fiziškai aktyviu laisvalaikiu, laikytis dienos režimo, nes jis turi didelę įtaką žmogaus  psichologinės ir fizinės sveikatos stiprinimui bei valios ugdymui.

 

Lina Balčiūnienė, Visuomenės sveikatos biuro direktorė

Rima Radzevičienė,   visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

]]>

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą