Projekto tikslas: didinti visuomenės supratimą apie insulto simptomus ir išmokyti imtis skubių veiksmų teikiant (organizuojant) pagalbą insulto atveju.
Makedonijos universiteto Švietimo ir socialinės politikos fakultetas, remiamas „Angels“ iniciatyvos, parengė „FAST herojų“ mokyklose vykdomą kampaniją, kurią patvirtino Pasaulio insulto organizacija.
Kampanijos misija – šviesti pasaulį apie insulto požymius, visiems priminti svarbiausią dalyką – veiksmų reikia imtis nedelsiant!
Tikima, kad vaikai gali turėti didelės įtakos vykdant insulto prevenciją. Mokyklos iš daugiau nei 20 pasaulio šalių kartu kuria milijono vaikų bendruomenę, vykdančią vieną didelę misiją – apsaugoti savo senelius nuo insulto bei sugebėti jiems greitai padėti, jei tokia bėda įvyktų.
Lietuvoje, Kelmės rajono, Joniškio rajono ir Šiaulių miesto savivaldybių visuomenės sveikatos biurai pakvietė savo miesto/rajono šeimas į FAST Herojų pasaulį PIRMIEJI 🙂
Kas yra insultas?
Insultas ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Smegenų infarkto metu, dėl staiga užsikimšusios galvos smegenis maitinančios kraujagyslės, sutrinka smegenų audinio kraujotaka ir atsiranda smegenų pažeidimo simptomai. Insultas sudaro 15 – 17 proc. visų nervų sistemos ligų.
Nors insultas yra liga, kurios daugeliu atveju galima išvengti, tačiau sergamumas insultu nuolat auga. Tai lemia tokie veiksniai kaip senėjanti visuomenė, nesveika mityba, rūkymas, fizinio aktyvumo stoka. Tai yra dažnos aukšto kraujospūdžio, nutukimo, padidinto cholesterolio kiekio, diabeto, širdies ligų priežastys. Visi šie veiksniai didina tikimybę susirgti insultu. Sėkmingai gydant padidintą kraujospūdį, didelį cholesterolio kiekį, širdies ritmo sutrikimus, keičiant gyvenimo būdą galima būtų išvengti apie 80 procentų visų insultų.
Sveiki ir jauni žmonės retai suserga insultu (jei taip įvyksta, tai nulemia įvairios įgimtos ar retos priežastys). Dažniausiai insultas išsivysto tada, kai minėti rizikos veiksniai ir ligos pažeidžia galvos smegenų kraujagysles (vystosi aterosklerozė) ar širdį (sutrinka širdies ritmas, padidėja, išsiplečia širdis). Aterosklerozės pažeistose arterijose lengvai gali susidaryti trombai ir užkimšti kraujagyslę, arba trombas į galvos smegenų arterijas gali atkeliauti iš nesveikos širdies.
Kokia statistika?
Įspūdinga pasaulinė statistika liudija, kad prevencinės priemonės išties svarbios – kasmet nustatoma nuo 15 iki 17 mln. insulto atvejų visame pasaulyje. Apie 5 mln. pacientų dėl šios priežasties miršta ir tiek pat lieka su žymiu neįgalumu. Insultas – viena pagrindinių mirties priežasčių. Skaičiuojama, kad šiuo metu pasaulyje gyvena apie 80 mln. žmonių, patyrusių insultą, 50 mln. gyventojų liga paliko ryškius negalios pėdsakus.
Lietuvoje kasmet nustatoma daugiau kaip 7000 insulto atvejų, daugiau kaip 2500 miršta, daugumai liga palieka ryškias negalios pasekmes.
Kodėl svarbu vykdyti insulto prevenciją ir ankstyvą diagnostiką ?
Kad pacientas būtų laiku gydomas svarbu, kad visuomenės mokėtų atpažinti insulto požymius. Angliškai insulto požymiai vadinami FAST (angl. Face, Arm, Speech Time). Pirmosios pagalbos teikėjui FAST metodika padeda atsiminti insultui būdingus požymius, anksčiau įtarti insultą, išsiaiškinti požymių atsiradimo laiką ir pasirūpinti kuo skubiau iškviesti greitąją medicinos pagalbą. Būtina informuoti medikus, kada atsirado pirmieji požymiai.
Lietuvoje nuo 2020 m. sausio 1-osios įsigaliojo naujovės, kurios leidžia užtikrinti, kad ištikus ūminiam galvos smegenų insultui, žmogui būtų suteikta kuo greitesnė pagalba ir efektyvus gydymas. Tai padės tiksliau nustatyti diagnozę, išsaugoti daugiau žmonių gyvybių bei išvengti neįgalumo ir padidinti jų kokybiško gyvenimo po insulto galimybes. Aiškiai nustatytas insultą patyrusio paciento kelias. Greitosios medicinos pagalbos stoties dispečeriui užpildžius FAST klausimyną, nedelsiant vyks greitosios medicinos pagalbos brigada ir žmogus bus skubiai vežamas į artimiausią insulto gydymo centrą arba tarpinės pagalbos ligoninę, kuriose dirbantys neurologai, atlikę reikiamus tyrimus ir nustatę diagnozę, pradės gydymą. Į insulto gydymo centrą arba tarpinę pagalbos ligoninę žmogus turi būti pristatytas ne vėliau kaip per vieną valandą nuo iškvietimo. Siektina, kad ne mažiau kaip 50 proc. pacientų būtų pradėta per 1 val. nuo atvykimo į priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių. Siekiant užtikrinti kuo greitesnę pagalbą, būtinas visuomenės mokymas, kaip atpažinti insulto požymius, ir kaip svarbu kuo skubiau imtis veiksmų.