Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Adresas: Vytauto Didžiojo g. 23, LT 86132 Kelmė

Tel./faks. +370 427 52239; El.p. buhalterija@vsbkelme.lt

Vasario 4-oji Pasaulinė vėžio diena

Vasario 4-oji Pasaulinė vėžio diena

cancer-awareness-ribbon-colorsKasmet vasario 4-ąją Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena.

Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, apie 80 tūkst. žmonių šiuo metu serga onkologinėmis ligomis. 2013 metais Kelmės rajone  onkologinėmis ligomis sirgo 576 žmonės, iš jų diagnozuoti 184 nauji onkologiniai susirgimai. Tarp pirmaujančių-odos vėžys.

Vilniaus Universiteto Onkologijos instituto duomenimis, mūsų šalyje (kaip ir kitose išsivysčiusiose pasaulio šalyse) kasmet nustatoma apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis. Beveik 20 proc. Lietuvos gyventojų mirčių sudaro mirtys nuo vėžio.

Tarp vyrų susirgimų vėžiu Lietuvoje šiuo metu pirmą vietą užima priešinės liaukos vėžys, tarp moterų – krūties vėžys. Didelį susirūpinimą medikams kelia didėjantis sergamumas storosios žarnos vėžiu. Daugiausia pacientų nužudo piktybiniai plaučių navikai, nuo jų kiek atsilieka storosios žarnos ir skrandžio vėžys.

Kodėl susergama vėžiu?

Vieningo atsakymo nėra, tačiau dauguma medikų pripažįsta, kad imuninės sistemos sutrikimai ir netinkama mityba turi tam įtakos. Vėžys – tai grupė ligų (daugiau nei 100). Vėžinės ląstelės, skirtingai nei normalios, nekontroliuojamai dauginasi ir suformuoja auglį. Mūsų organizmus sudaro trilijonai ląstelių, jos auga, dauginasi ir miršta. Ši „programa“ yra įrašyta į kiekvienos ląstelės DNR. Šiai programai sutrikus ląstelė vykdo tik vieną komandą – daugintis, o vėžio ląstelė jau „nebežino“, kad organizmui naujos ląstelės nereikia ar, kad jai jau reikia mirti, ji tik dauginasi ir vėžys plečiasi. Galiausiai pereina ir į kitus organus.

Kas trikdo ir kas suaktyvina imuninių ląstelių gamybą?

Trikdo: nuolatinis pyktis ir depresija, riebus, nesubalansuotas maistas, besaikis alkoholio vartojimas, rūkymas, sėslus gyvenimo būdas, silpnas imunitetas, socialinė izoliacija, besaikis buvimas elektromagnetinėje aplinkoje, cheminiai buities pesticidai ir insekticidai, kvepalai, kosmetika, šampūnai, losjonai, geliai, nagų lakai, kremai nuo saulės, kurių sudėtyje yra ftalatų, parabenų.

Aktyvina: vitaminingas, ekologiškas maistas, kokybiškas poilsis, drąsus savo sunkumų sutikimas, šeimos, draugų parama, savęs priėmimas su savomis vertybėmis ir praeitimi, reguliarus fizinis aktyvumas.

Saugokite save.

Net jei jaučiatės gerai, visada reikia rūpintis ir ligų prevencija. Tai primygtinai pabrėžia gydytojai, sveikatos specialistai. Lietuvoje jau kelinti metai plėtojamos gimdos kaklelio ir krūties vėžio, prostatos bei storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos. Tai daugelio žmonių galimybė nemokamai išsitirti. Dėl to pirmiausia reikia kreiptis, tartis su šeimos gydytoju, kuris, įvertinęs paciento sveikatos būklę, nuodugniau supažindins su prevencinėmis programomis ir paskirs reikiamus tyrimus..

Šiuo metu Lietuvoje vykdomos šios ankstyvosios vėžio diagnostikos prevencinės programos:

  • Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa skirta moterims nuo 25 iki 60 metų..
  • Krūties vėžio prevencijos programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų.
  • Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu.
  • Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa skirta asmenims nuo 50 iki 74 metų amžiaus.

Įvairiais tyrimais įrodyta, kad baltosios kraujo ląstelės (leukocitai) reaguoja į suvartojamą maistą, aplinką, fizinę veiklą ir emocinę būseną. Todėl verta patobulinti savo valgiaraštį, gyvenimo būdą, kad jaustumės sveikiau, o rizika susirgti vėžiu būtų mažesnė. 20-30 min. per dieną skirkite fiziniams pratimams, kasdien bent 20 minučių pabūkite saulėje (gaminama daugiau vitamino D), praktikuokite atsipalaidavimo ir savikontrolės metodus, pasistenkite pamiršti praeities traumas, išmokite priimti savo emocijas, įskaitant baimę, liūdesį, neviltį ir pyktį, raskite žmogų, su kuriuo galėtumėte pasidalinti savo emocijomis.

Tiesą sakant, tik nedaugelis gyvena šiandien. Dauguma rengiasi gyventi vėliau.  Reikia saugoti ir tausoti savo sveikatą. PSO įspėja: jeigu nesiimsime jokių priemonių, 2020 m. vėžiu sirgs iki 30 mln. žmonių.

10 patarimų kaip apsisaugoti nuo onkologinių ligų:

  1. Valgykite daug vaisių ir daržovių
  2. Atsisakykite žalingų įpročių
  3. Būkite fiziškai aktyvūs
  4. Venkite ilgalaikio streso
  5. Kontroliuokite savo kūno svorį
  6. Dalyvaukite sveikatos patikros programose
  7. Stiprinkite savo imunitetą
  8. Gerkite vandenį (30 ml./1 kg kūno svorio)
  9. Daugiau šypsokitės
  10. Taisyklingai maitinkitės

Parengė Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Audronė Palubinskienė

]]>

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą